Coaching jako umiejętność

Na coaching możemy spojrzeć z dwóch perspektyw: 1) jak na zbiór umiejętności i technik oraz 2) jak na samodzielną profesję, zawód. Dzisiaj chciałem skupić się na tej pierwszej perspektywie.

Coaching możemy traktować jako jedną z metod wspierania w rozwoju, tak jak szkolenia czy mentoring. Każdy z nas może wykorzystywać umiejętności coachingowe do tego, aby wspierać swoich współpracowników, klientów, czy nawet dzieci.

coaching, novo, szkoła coachingu, coaching jako umiejętność

W tej metodzie pracy chodzi o to, aby stworzyć osobie wspieranej przestrzeń do tego, aby mogła ona przyjrzeć się swoim wyzwaniom. Zakładamy, że osoba wspierana jest najlepszym specjalistą od swojego życia, najlepiej rozumiem istotę trudności, z którymi się zmaga i ma wszystkie zasoby, aby w sobie znaleźć odpowiedzi.

Tutaj warto zaznaczyć, że nie mówimy o sytuacjach, w których osobie brakuje informacji, konkretnej wiedzy. Bo w takim przypadku lepszymi metodami wsparcia będą szkolenia czy instruktaż.

Kiedy coaching jest najlepszą metodą wsparcia?

Coaching jest świetną metodą, kiedy klient potrzebuję lepiej zrozumieć istotę wyzwań, z którymi się mierzy. Kiedy potrzebuje przyjrzeć się potencjalnym konsekwencjom swoich wyborów albo chce rozważyć różne opcje działania.

Nauczyciel może używać technik coachingowych, aby lepiej zrozumieć trudności swoich uczniów. Szef może korzystać z coachingu, aby pomóc pracownikowi znaleźć najlepsze rozwiązanie dla biznesowego problemu. Rodzic może wykorzystywać pytania coachingowe, aby wzmocnić potencjał swojego dziecka.

Nie trzeba mieć skończonej kilkumiesięcznej szkoły, aby móc wykorzystywać coaching w swojej pracy i codziennym życiu. Nawet podstawowe kilkugodzinne szkolenie może być wystarczające, jeśli chcemy innych wspierać w rozwoju i radzeniu sobie z wyzwaniami.

Umiejętności osoby wspierającej

Podstawową umiejętnością w pracy coacha jest zadawanie pytań. To właśnie pytania zmuszają osobę wspieraną, aby zatrzymała się i pomyślała, o tym, co jest dla niej ważne.

Kiedy chcemy kogoś wesprzeć, zamiast doradzać, możemy zapytać:

  • Czemu to jest dla Ciebie takie ważne?
  • Co jest tutaj najtrudniejsze?
  • Co byś chciała w zamian?
  • O czym to jest najbardziej?
  • Czego jeszcze nie próbowałeś?
  • Kto może coś o tym wiedzieć?

Jesteśmy bardziej zmotywowani do działania, jeśli rozwiązanie pochodzi od nas samych.

Oprócz zadawania pytań osoba wspierająca słucha i odzwierciedla. Tą triadę: zadawanie pytań, słuchanie i odzwierciedlanie nazywamy pętla coachingu.

Coach słucha na wielu poziomach. Słucha słów klienta, ale też tego co jest pomiędzy słowami – emocji, przekonań, potrzeb czy obaw. Czasem coś mówimy z radością, a czasem z rezygnacją i nie zawsze jesteśmy tego świadomi. I tutaj przydaje się odzwierciedlenie.

Odzwierciedlanie polega na pokazaniu osobie wspieranej, co słyszymy w jej wypowiedzi lub co widzimy. Jesteśmy trochę, jak lustro, w którym klient może się wesprzeć.

Usłyszałem jakiś smutek w tej opowieści o Twojej pracy.
To zabrzmiało jak przekonanie o tym, co jest możliwe, a co nie.

Techniki i narzędzia w coachingu

Jest wiele narzędzi i technik coachingowych, które z powodzeniem każdy z nas może wykorzystywać – karty coachingowe, arkusze autorefleksji, listy kontrolne.

Część z tych narzędzi świetnie nadaje się do autocoachingu, czyli indywidualnej pracy własnej.

Przykłady popularnych narzędzi i technik:

  • Koło życia
  • Analiza pola sił
  • Analiza SWOT
  • Bilans decyzyjny

Przykłady kart coachingowych:

Postawa coacha

To, co jest szczególnie ważne w tej metodzie wsparcia, to postawa. Coaching jest relacją partnerską opartą na zaufaniu. Dopóki dajesz prawo klientowi do tego, aby on wybrał drogę, która jest dla niego najlepsza, możemy mówić o coachingu.

Kiedy zadajesz pytania, aby naprowadzić osobę wspieraną na właściwy według Ciebie tor lub kierunek, to przestajesz być w roli coacha. Coaching zakłada neutralność i symetryczność relacji.

Jak rozwijać umiejętności coacha?

Coaching jest przydatną praktyczną umiejętnością. Jeśli chcesz ją rozwinąć, czytaj o coachingu. Na rynku jest wiele książek i blogów o coachingowym wsparciu.

Rozważ zapisanie się na jakiś wprowadzający krótki kurs, aby zobaczyć, na czym coaching polega. Co jakiś czas uruchamiamy bezpłatny kurs online Coaching dla początkujących. Jeśli masz ochotę, dołącz.

A jeśli wiesz, że praca jako coach to coś dla Ciebie i chciałabyś / chciałbyś rozwinąć profesjonalną praktykę coacha, zapisz się do profesjonalnej szkoły coachingu.

Zobacz nasze programy:

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

"JAK POMÓC SOBIE I INNYM? 5 KROKÓW, by samodzielnie polepszyć swój związek, karierę i samopoczucie!"